Raporto shkeljet e Ligjit për Kontrollin e Duhanit në numrin 0800 11 000

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” header_text_color=”#e02b20″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Raporto shkeljet në numrin 0800 11 000

Duhani është shkaktari më i madh i vdekjeve të parandalueshme në botë. Në Kosovë regjistrohen 2000 vdekje në vit si pasojë e duhanpirjes, raporton KADC, duke u bazuar në të dhënat e OBSH-së.

Prandaj mbrojtia e shoqërisë nga duhanpirja dhe interesat e industrisë së duhanit është përkthyer në miratimin e Ligjit për Kontrollin e Duhanit. Por respektimi i tij do të mbetet një betejë e vazhdueshme në mes të interesave të komunitetit dhe interesave të industrisë për të gjeneruar fitim.

Prandaj KADC bën thirrje që t’i bashkoheni betejës për të mbrojtur shëndetin si e drejtë themelore në shoqëritë demokratike, duke kërkuar të drejtën tënde. Pra #merrfrymëshlirë pa tym duhani, në ambientet ku qëndroni. Raporto shkeljet në numrin pa pagesë 0800 11 000!

2 mijë vdekje në vit nga duhani, ligji po shkelet….

Posted by Gazeta 'Tribuna' on Wednesday, 16 August 2017

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Author:

Share This Post On