Republika Çeke aprovon ligjin për ndalimin e pirjes së duhanit në të gjitha vendet publike

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_accordion admin_label=”Accordion” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” open_toggle_text_color=”#e02b20″ toggle_font_size=”20″] [et_pb_accordion_item title=”Presidenti i Çekisë, duhanpirës, aprovon Ligjin kundër duhanit”]

Presidenti Milos Zeman i ka vënë në fund statusit të Republikës Çeke, si një prej parajsave të fundit për duhanpirësit në Europë.
Zeman, si duhanpirës i vjetër, nënshkroi ligjin të martën për ndalimin e duhanit në bare, restorante dhe kafene, pasi u miratua nga të dyja dhomat e Parlamentit.

Ai hyn në fuqi më 31 maj, që përfaqëson edhe Ditën Botërore Kundër Duhanit.
Kinematë, koncertet, sallat e ekspozitës dhe vendet sportive do t’u ndalohet krijimi i dhomave të veçanta për duhanpirësit.

Ndryshe nga shumica e Evropës, çekët kanë mbetur tolerant ndaj pirjes së duhanit. Tani për tani është në dorë të pronarëve të restoranteve për të vendosur nëse do të lejojnë apo të ndaloj atë.

 

 

Copyright 2017 Associated Press. Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ky material nuk mund të publikohet, të transmetohet, të kopjohet dhe të ridistribuohet.

[/et_pb_accordion_item] [/et_pb_accordion][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Author:

Share This Post On